Ovplyvňujú vakcíny proti COVID-19 menštruačný cyklus?

Keďže vakcinácia vyvolá imunitnú odpoveď, môže ovplyvniť chod menštruačného cyklu v danom mesiaci. Chcel by som však zdôrazniť, že v súčasnosti sa nepreukázala príčinná súvislosť medzi vakcínami proti ochoreniu COVID-19 a menštruačnými poruchami, prípadne poruchami plodnosti.

...čítať ďalej

Vysoké hladiny protilátok v pupočníkovej krvi tehotných žien očkovaných proti COVID-19

Výsledky prokazují transplacentární přenos protilátek po vakcinaci mRNA COVID-19 během těhotenství , kdy 100% vzorků pupečníkové krve vykazuje vysoké hladiny anti-S protilátek.

...čítať ďalej

Ako sa počas letných radovánok vyhnúť gynekologickým problémom?

Teplo, voda a cesty za hranice všedných dní. To je to, prečo leto milujeme. Akurát, že nielen my. Ale aj baktérie, ktoré nám letné radovánky vedia potom poriadne skomplikovať. Až tri zo štyroch žien aspoň raz v živote smerovali ku gynekológovi s vaginálnou mykózou a takmer polovica sa tam nielen po lete vracia opakovane. Dá sa tomu vyhnúť? Ako si podľa gynekológa MUDr. Mareka Karniša z gynekologickej ambulancie Gyn-MK držať tieto problémy od tela?

...čítať ďalej

Typy hospitalizácií, predoperačné vyšetrenie, informácie a rady pred a po operačnom výkone

Často kladenou otázkou u pacientok, ak majú podstúpiť nejaký gynekologický operačný zákrok a to či už v celkovej intravenóznej alebo celkovej inhalačnej anestézii je, čo všetko zahŕňa predoperačné vyšetrenie, na čo a ako sa mám pripraviť a čo so sebou do nemocnice na hospitalizáciu priniesť. Zoznam vecí, čo si so sebou priniesť do nemocnice nájdete v článku Zoznam vecí na hospitalizáciu a pôrod.

...čítať ďalej

Zoznam vecí potrebných zbaliť do nemocnice na hospitalizáciu a pôrod

Tehotenskú knižku, preukaz poistenca nosíte so sebou počas celého tehotenstva, takže do pôrodnice by ste ich mali zobrať automaticky.V článku sa dozviete, na čo všetko ešte musíte myslieť pred hospitalizáciou a čo si treba zbaliť do nemocnice nielen k pôrodu, ale aj na bežnú hospitalizáciu kvôli gynekologickému zákroku.

...čítať ďalej

Endometriálny polyp (polyp sliznice maternice)

Ide o benígne ochorenie postihujúce sliznicu endometria maternice. Fokálnou hyperpláziou sliznice endometria dochádza k vytvoreniu polypomatózneho útvaru (polypu), ktorý detekujeme pri ultrazvukovom vyšetrení vaginálnou sondou. Najlepšie sú tieto polypy detekovateľné po menštruácii, kedy sliznica endometria maternice je nízka a polypomatózne útvary dobre viditeľné . Preto je najefektívnejšie v rámci diagnostického procesu robiť preventívne prehliadky práve po menštruácii.

...čítať ďalej

Samovyšetrovanie prsníkov

Rakovina prsnej žľazy (prsníka) je u nás najčastejším gynekologickým nádorovým ochorením u žien. Na Slovensku ročne zaznamenáme takmer 2000 prípadov. Práve samovyšetrovaním prsníkov môže žena prispieť čo k najskoršiemu diagnostikovaniu tohto ochorenia a tak mať aj najväčšiu nádej na jeho vyliečenie.

...čítať ďalej

Tehotenské poradne

V článku sa dozviete, kedy treba absolvovať úvodné vyšetrenie, aké vyšetrenia vás čakajú počas celého tehotenstva, aký je rozdiel a frekvencia vyšetrení pri viacpočetnej gravidite a mnoho ďalších užitočných informácií.

...čítať ďalej

Cystické ochorenia ovária (Cysta vaječníka)

Cystické postihnutie vaječníkov je pomaly každodenným dôvodov návštevy pacientky na gynekologickej ambulancii. Pacientka prichádza pre bolesti v podbrušku, meškajúcu menštruáciu alebo už ide o kontrolu pri predtým diagnostikovanom cystickom postihnutí vaječníka. Inokedy sa môže jednať o úplne náhodný nález v rámci preventívnej prehliadky.

...čítať ďalej

Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19)

Doporučený postup. Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydává toto stanovisko v souvislosti s vyjádřeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalšími nadnárodními autoritami ohledně obav týkajících se infekce virem COVID-19.

...čítať ďalej

Spolupracujeme:

zaujímavé zdroje informácii, kde môžete získať odpovede na vaše ďalšie otázky