Predoperačné vyšetrenie a čo si vziať do nemocnice

Často kladenou otázkou u pacientok ak majú podstúpiť nejaký gynekologický operačný zákrok a to či už v celkovej intravenóznej alebo celkovej inhalačnej anestéze je čo všetko zahŕňa predoperačné vyšetrenie alebo čo si potrebujem vziať do nemocnice.

Vopred by som upozornil že operácie kde postačuje regionálna (lokálna) anestéza si nevyžadujú predoperačné vyšetrenie, ako aj akútne stavy ako napr. akútny cisársky rez si pre naliehavosť situácie samozrejme nevyžadujú predoperačné vyšetrenie.

Predoperačné vyšetrenie

Hlavnou podstatou predoperačného vyšetrenia je si v maximálnej možnej miere pripraviť pacientku zo zdravotného hľadiska na operáciu. V rámci neho sa odborní lekári vyjadrujú o možných rizikách operácie ako aj možných komplikáciách, zhodnocujú váš celkový zdravotný stav, vyjadrujú sa k jednotlivým krokom potrebným k príprave na operáciu.

Začíname krvnými odbermi na našej gynekologickej ambulancii s výsledkami ktorých pacientka absolvuje následne predoperačné interné a následne predoperačné anesteziologické vyšetrenie.

Predoperačné interné vyšetrenie je možné realizovať aj cestou vášho obvodného všeobecného lekára, ktorý má prakticky všetky potrebné informácie o vašom zdravotnom stave vo vašej zdravotnej karte.

S predoperačným interným vyšetrením pacientka následne absolvuje predoperačné anesteziologické vyšetrenie, ktoré realizujeme u nás v poliklinickej ambulantnej časti nemocnice na 2 poschodí.

Niekedy v rámci predoperačného interného alebo anesteziologického vyšetrenia sú potrebné aj iné špeciálne vyšetrenia – napr. kardiologické alebo endokrinologické vyšetrenie , Echo srdca a pod... ktoré si pacientka musí samozrejme pred operáciou realizovať!

Typy hospitalizácií

V prvom rade rozlišujeme tzv. JZS – Jednodňovú zdravotnú starostlivosť a Normálnu Hospitalizáciu.

JZS – Jednodňová zdravotná starostlivosť – jedná sa o tzv. malé operačné zákroky – napr. – Hysteroskopie, Kyretáže, Konizácie a pod. – ktoré si nevyžadujú niekoľkodňovú hospitalizáciu s nutnosťou permanentného monitorovania vitálnych funkcií ako aj celkového klinického stavu. Pacientka je prijímaná na gynekologické oddelenie v ranných hodinách ( 07:00 ) s následným prepustením do domácej starostlivosti v poobednajších hodinách (15:00) v sprievode blízkej osoby, pri nevyhnutnosti stavu je ponechaná na monitorovanie do ďalšieho dňa.

Hospitalizácia – ide už o väčšie operačné zákroky ako Laparoskopie, Abdominálne operácie, Vaginálne operácie (Hystarektomie) – ktoré si už vyžadujú minimálne 24-hodinové monitorovanie klinického stavu pacienta a jeho vitálnych funkcií. Obvyklá dĺžka hospitalizácie pri Abdominálnych a Vaginálnych Hysterektómiách je 4-5 dní, u Laparoskopicky vykonaných operáciách je to približne 2-3 dni podľa náročnosti a rozsahu operačného zákroku. Obvykle pacientku prijímame deň vopred, aby dostala požadovanú predoperačnú prípravu.

Zoznam vecí na hospitalizáciu

Dokumenty:

 • u tehotných pacientok – Preukaz pre Tehotné
 • Preukaz poistenca ( Pacientky s Európskou kartou poistenca – doniesť niekoľko fotokópií preukazu poistenca )
 • Občiansky preukaz
 • Doklad o práceneschopnosti ak je vypísaný obvodným lekárom
 • Výsledky predoperačného interného a anesteziologického vyšetrenia , event. ako aj spomínaných špeciálnych vyšetrení.
 • Odporúčanie od obvodného gynekológa
 • Lieky ktoré pravidelne užívate

Osobné veci:

 • nočná košeľa, župan, resp. domáci úbor, spodné prádlo
 • uteráky, mydlo resp. sprchový gél, šampón, zubná kefka, pasta, hrebeň
 • papuče, príp. šľapky na sprchovanie
 • ponožky, v zimnom období aj teplé
 • hygienické vložky, popôrodné vložky
 • toaletný papier
 • nápoje – nesýtené nesladené vody
 • 2x ks dojčenské podprsenky
 • 2-3 balenia pôrodníckych vložiek
 • záujem o nadštandardné izby je nutné nahlásiť vopred u Vrchnej resp. Staničnej sestry Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.
 • nepovinná výbava – Notebook, Tablet – na oddelení je možnosť pripojiť sa na lokálnu Wifi sieť – heslo nájdete na informačnej nástenke oddelenia
 • výbava pre kompletnú starostlivosť pre vaše novonarodené dieťa - zavinovačku, teplejšiu deku, 2 dojčenské košieľky veľ. 56, bavlnenú čiapočku, 1 bavlnený svetrík alebo tenký kabátik veľ. 56, 1 - 2 bavlnené dupačky,2 páry malých ponožiek, 1 ortopedické nohavičky veľ. 1, 2 - 3 balenia bavlnených plienok. Vynechajte vlnu a syntetiku - oblečenie zo syntetických materiálov môže dráždiť jemnú detskú pokožku. Detské oblečenie pred prvým použitím vyperte a vyžehlite. Hygienické a kozmetické potreby - celé balenie jednorazových plienok pre novorodencov od 3 – 5 kg, mastičku na zadoček proti zapareninám, 1 balenie vlhčených utierok. Veci na kúpanie dieťatka: osušku, detský sprchový šampón, olivový olej na premastenie pokožky, vatové tampóny na čistenie ušiek či hrebienok. U ženského pohlavia možnosť prepychnutia ušných lalôčikov - nezabudnúť teda náušnice.
 • nenosiť:
  • cennosti; veľkú finančnú hotovosť; šperky; kvety;
  • ťažko stráviteľné jedlá, sladkosti, koláče, domáce produkty, slanina a pod. (každý pooperačný stav si vyžaduje isté diétne opatrenia)

Stravovanie

U pacientok v jednodňovej zdravotnej starostlivosti ( JZS) nie je stravovanie zabezpečené!
Nemocnica Poprad, a.s. umožňuje pacientom v JZS objednanie stravy, resp. obeda za poplatok uvedený v Cenníku Nemocnice Poprad, a.s. Záujem o zakúpenie obeda je nutné nahlásiť pri príjme službukonajúcej sestre.
U hospitalizovaných pacientok je strava plne zabezpečená.

Spolupracujeme:

zaujímavé zdroje informácii, kde môžete získať odpovede na vaše ďalšie otázky