Zápaly maternice (Endometritídy) a zápaly Adnexálnych krajín (Vaječníkov a Vajíčkovodov) už považujeme za ťažšie zápaly vnútorného genitálu malej panvy. Vo väčšine prípadov ide o polymikrobiálne infekcie s účasťou aeróbnej ako aj anaeróbnej fluóry.
Tu v rámci vyšetrenia volíme aj Ultrazvukové vyšetrenie vnútorného genitálu pomocou vaginálnej sondy v rámci diferenciálnej diagnostiky - napr. na odlíšenie cystických procesov vaječníkov, mimomaternicového tehotenstva, veľkých myómoch maternice a pod. , ktoré môžu spôsobovať podobné bolesti v oblasti podbrušia.
Formy šírenia zápalu
- Ascendentne – šírenie infekcie z pošvy cervikálnym kanálom a dutinou pošvy cez vajíčkovody k vaječníkom až do brušnej dutiny
- Lymfogénne – cestou lymfatických uzlín
- Hematogénne – krvou cestou – prakticky z ktorejkoľvek časti tela
Príznaky
- silné bolesti v podbrušku
- kŕče
- teploty
- alterácia celkového stavu
- purulentný ( hnisavý ) vaginálny výtok
- elevácia zápalových markerov
- bolestivé vaginálne palpačné vyšetrenia
Komplikácie
Sú rovnaké ako aj pri chronických infekciách pošvy. Bohužiaľ najčastejšou komplikáciou týchto zápalov je vytvorenie tuboovariálneho abscesu – kde je indikovaná operačná terapia formou Laparoskopie na nevyhnutné odstránenie abscesového ložiska .
Terapia
Začíname ambulantnou formou nasadenia celkovej antibiotickej terapie v kombinácii s analgeticko-spazmolytickou terapiou. Niekedy na základe celkového klinického stavu volíme hneď v úvode dvojkombináciu antibiotík – na pokrytie aeróbneho ako aj anaeróbneho patogénneho pôvodcu . Ak pacientka prichádza počas užívania antibiotickej terapie pre nezlepšujúci sa klinický stav a zhoršenie subjektívnych ťažkostí tak ju hneď odosielame na hospitalizáciu na intravenóznou antibiotickú terapiu a analgetickú terapiu.