Ako sa počas letných radovánok vyhnúť gynekologickým problémom?

Uterus myomatosus

Rozhovor pre časopis Moje zdravie

Určite sa o ženskom intímnom zdraví v lete viac hovorí, je však naozaj aj viac ohrozené?
Áno, leto je rizikovým faktorom výskytu vulvovaginálnych infekcií. Zvyšuje sa totiž vlhkosť v pošvovej oblasti - či už pri návštevách aquaparkov a kúpalísk nosením mokrých plaviek alebo dlhým sedením vo vode, ale aj zvýšeným potením počas sedenia na teple. Následným kontaktom s rôznymi chemickými činidlami sa potom narúša slizničný imunitný systém, ako aj fyziologicky kyslé pH pošvy a dochádza k narušeniu jej prirodzenej mikroflóry, čo umožňuje rast patologických mikroorganizmov, spôsobujúcich rôzne druhy infekcií.

Dá sa im vyhnúť? V tejto súvislosti si napríklad mnohé kladieme otázku, či je bezpečnejšie na kúpanie zvoliť bazén alebo radšej prírodné vodné plochy. Čo radí gynekológ?
Ťažká otázka. V chlórovaných bazénoch sa prevádzkovateľ síce snaží dodržiavať hygienické normy, ale jednak vzhľadom na rastúcu rezistenciu mikroorganizmov na dezinfekcie a na druhej strane kvôli ľahostajnosti niektorých ľudí a nedodržiavaniu zásad osobnej hygieny sa tam zvyšuje riziko prenosu pohlavne prenosných ochorení. Bazény, najmä tie bez recirkulácie, sú totiž uzavretou plochou. Navyše často dochádza k dráždivým účinkom chlóru na pokožku, čo doslova otvára dvere pre vstup infekcie, ktoré je tak ešte väčšie.

Takže prírodné plochy sú lepšou voľbou?
V niečom určite áno. Voda tam cirkuluje, sú bez dezinfekčných prostriedkov. Navyše tieto vodné plochy podliehajú kontrolám Úradu verejného zdravotníctva, ktorý pravidelne vydáva zoznam schválených prírodných kúpalísk vhodných na kúpanie, a tým by som sa osobne riadil. Mnohým ženám ale nevyhovuje o niečo studenšia voda, čo sa prejavuje aj v tom, že v prípade prírodných vôd je štatisticky častejší výskyt infekcií močových ciest, ktoré niekedy môžu skončiť až ťažkým zápalom obličiek s prechodom do chronicity.

Riziká sú teda jasné. Vieme ich aspoň znížiť na minimum? Ako?
Odporúčam vyhýbať sa spoločným hygienickým zariadeniam s množstvom návštevníkov, ako sú sprchy, šatne, dodržiavať hygienu na toaletách, to znamená utieranie sa po použití toalety spredu dozadu, pravidelne si umývať ruky, používat neparfumované mydlá s kyslým pH, prezliekať si mokré plavky hneď za suché, nosiť bavlnené nohavičky a voľnejšie nohavice, aby sa regulovala vlhkosť a teplota. Mimochodom, dôkazom výrazného poklesu infekcií ženského genitálu bolo aj obdobie pandémie Covidu-19, keď pacientky nenavštevovali viac-menej žiadne spoločné hygienické zariadenia, preto sme v ambulanciách prakticky takéto problémy s infekciami pošvy riešili len sporadicky.

Predovšetkým na cestách sa však verejným toaletám nevyhneme. Ako ich použiť bez rizika?
Na cudzích alebo verejných toaletách určite nie je tak čisto ako doma, preto, ako som už naznačil, je dôležité dbať na hygienu. Ak je to možné, treba ísť na toaletu ešte pred plánovanou cestou, vyhnúť sa kontaktu so sedákom toaliet a, samozrejme, dodržiavať techniku utierania pri toalete, ako aj pri umývaní rúk. Preventívne môžu pacientky užiť vaginálne probiotiká alebo tampóny s obsahom probiotík.

Sú ženám zápaly mechúra súdené?
Infekcie a zápaly močových ciest sa síce môžu objaviť u kohokoľvek, bez rozdielu veku či pohlavia. Pravdou ale je, že trápa oveľa častejšie ženy ako mužov. V rebríčku najčastejších infekcií im dokonca patrí druhé miesto, prvé sú infekcie dýchacích ciest. Hlavným dôvodom, prečo sú ženy na ochorenie náchylnejšie, je anatómia ich tela. Močová rúra je umiestnená bližšie k análnemu otvoru, a teda sa aj baktérie môžu rýchlejšie dostať do močového traktu. Typickými príznakmi je pálenie a bolesť pri močení, paradoxne i častejšia potreba močiť, bolesť spodnej časti chrbta alebo bedrovej oblasti. Odkladanie riešenia tohto problému môže vyvolať aj vážnejšie ťažkosti ako zvýšenú teplotu, nevoľnosť alebo dokonca prítomnosť krvi v moči. Výber správnej liečby nie je jednoduchý, základom sú takmer vždy antibiotiká. Niekedy však prvá liečba nezaberie a je potrebné ich užívanie opakovať. Ako doplnková liečba pri užívaní antibiotík sú vhodné rastlinné lieky. Podporiť ozdravný proces môže aj prijímanie dostatku tekutín. Čím dlhšie sa totiž mechúr nevyprázdni, tým väčšie množstvo baktérií sa v ňom hromadí. Iba za dvadsať minút dokáže E.Coli svoj počet zdvojnásobiť! Dôležitý je preto dostatočný prísun vitamínu C, ktorý okysličuje krv a tak množenie baktérií sťažuje.

Mimochodom, ako pri spomínaných rizikách zvládnuť obdobie menštruácie? Sme počas nej ešte ohrozenejšie?
Áno. Už samotné vyššie teploty a vyššia vlhkosť predstavujú rizikový faktor vulvovaginálnych infekcií najmä narúšaním fyziologicky kyslého pH pošvy, ktoré sa pohybuje v rozhraní 3.8 až 4.5. Preto je vhodné buď častejšie meniť tampóny alebo vymeniť tampóny za vložky.

Aký je váš pohľad na alternatívne hygienické pomôcky, ktoré sú momentálne čoraz populárnejšie - menštruačný pohárik či nohavičky?
Nestretol som sa s relevantnými štúdiami, týkajúcimi sa užívania menštruačných nohavičiek alebo pohárikov. Priznávam však, že klinicky sa s užívaním týchto pomôcok nestotožňujem, lebo akékoľvek zadržiavanie tekutín, obzvlášť pri vyšších teplotách, je spojené s rozkladom látok, čiže procesom hnitia. A to môže byť živnou pôdou pre rast patologických mikroorganizmov a teda viesť ku vzniku infekcie. Ale chápem, že každej pacientke vyhovuje niečo iné.

Čo kúpanie počas menštruačného krvácania? Mnohé dámy majú pocit, že s tampónom by to nemal byť problém…
Kúpanie počas menštruácie nepovažujem za vhodné. Keďže je počas nej pootvorený cervikálny kanál, dochádza k narušeniu prirodzenej cervikálnej bariéry, čo umožňuje ľahší prienik mikroorganizmov do vnútorného genitálu šírením infekcie proti spádu menštruačnej krvi. A čo sa týka tampónov, treba si uvedomiť, že okrem menštruačnej krvi tampón nasiakne aj rôzne mikroorganizmy z vody, a tie sa v ňom zdržujú až do momentu výmeny. To dáva baktériám čas na premnoženie. Aj keď na trhu máme zopár druhov tampónov nasiaknutých rôznymi dezinfekčnými látkami, prípadne s obsahom probiotík, ich užívanie je z môjho pohľadu na zváženie. A keď už, tak mimo menštruácie s tým, že ich treba vybrať okamžite po okúpaní sa.

O čo väčšie riziká hrozia, o to viac sa mnohé zameriavame na hygienu. Ale aj tej vraj priveľa škodí…
Presne. Často nám do ambulancie prichádzajú pacientky s prosbou o pomoc kvôli opakujúcim sa infekciám pošvy. A pri skúmaní osobnej anamnézy a hygienických návykov často zisťujem, že tieto pacientky si niekoľkokrát do týždňa vykonávajú výplachy pošvy, čím si vlastne ničia fyziologickú bakteriálnu mikroflóru pošvy, kde dominujú anaeróbne laktobacily. Tým si narúšajú aj imunitné obranné bariéry pošvy - tvorbu chemických substancií produkovaných bunkami sliznice, ako aj tvorbu imunoglobulínov. Na zabránenie a potlačenie infekcie je však prítomnosť týchto mikroorganizmov nevyhnutná. Aj samotné antibiotiká potrebujú na správny účinok funkčný imunitný systém a prítomnosť týchto takzvaných dobrých baktérií.

Ako ich tam teda vrátiť?
Napríklad užívaním vaginálnych prebiotických alebo probiotických kmeňov po ukončení liečby lokálnymi vaginálnymi antibiotikami, či užívaním lokálnych antimykotík po liečbe celkovými antibiotikami. Dnes už máme k dispozícií aj lokálne preparáty na úpravu pH, ale vhodné je aj celkové užívanie prírodných enzýmov ako doplnkovej liečby pri opakovaných zápalových ochoreniach. Mňa osobne teší, že sa do popredia dostáva práve význam mikrobiómu, ktorý skrýva v sebe ešte veľa dôležitých a neobjavených úloh, hlavne čo sa týka našej imunity.

To už sme sa dostali k červám, čím ste mi nahrali na ďalšiu otázku. S intímnym zdravím totiž súvisí aj strava. Ako veľmi?
Práve pri mikrobióme sa ukazuje, že strava je čoraz dôležitejším aspektom imunity ako takej, keďže práve v čreve je podstatná časť imunitných buniek. V rámci udržania správneho mikrobiómu by sme preto napríklad mali týždenne prijať minimálne 20 druhov ovocia a zeleniny a tým ho udržiavať vo forme. V súvislosti s intímnym zdravím bolo navyše preukázané, že zvýšené riziko mykóz súvisí so zvýšeným príjmom sladkých potravín. To platí najmä pre diabetičky, ktoré majú predispozíciu na infekcie rôzneho druhu. Zvýšená hladina cukru je totiž rajom a živnou pôdou pre rast baktérií. Preto sa v rámci prevencie odporúča obmedziť konzumáciu sladkých jedál a naopak, zvýšiť príjem kyslejších potravín. Navyše na trhu sú dnes už voľne dostupné rôzne výživové doplnky s obsahom lyzátov, čo sú prečistené neškodné časti inaktivovaných mikroorganizmov - rôznych druhov kmeňov Candidy ako pôvodcu vaginálnych mykóz, ktoré slúžia na zvyšovanie imunity so zameraním na genitálny trakt.

Voľne dostupné v lekárňach sú aj mnohé výrobky, po ktorých siahame ako po prvých v prípade vaginálnych problémov. Kedy je to správne riešenie, a kedy už nie?
Treba povedať, že voľnopredajné lieky predstavujú viacero rizík. Vzhľadom na hektickú dobu po nich siahajú mnohé pacientky, na základe štúdií sa ale ukazuje, že s takouto samoliečbou uspeje menej ako 30 percent z nich. Navyše ich veľkých rizikom je, že si pacientka častým užívaním toho istého preparátu vypestuje rezistenciu na dané liečivo. Osobitnou skupinou sú menopauzálne pacientky, u ktorých je vaginálny diskomfort prispôsobený atrofickými zmenami, čo vedie k suchosti v pošve. V ich prípade často postačuje lokálna terapia estrogénmi na obnovenie činnosti slizníc, alebo kombinácia lokálneho probiotika s menšou dávkou estrogénov a je po probléme.

Kedy teda treba rozhodne zamieriť rovno do gynekologickej ambulancie?
Odporúčam preliečovať pacientky až pri príznakoch, ako je svrbenie, pálenie či už pošvy alebo vulvy, prítomnosť iného ako obvyklého vaginálneho výtoku, alebo keď sa takéto ťažkosti opakujú dva a viackrát po sebe. Rizikovými faktormi v tomto prípade sú najmä časté striedanie sexuálnych partnerov, prítomnosť intrauterinného telesa, tzv. Dany, čisté užívanie antibiotík, užívanie antikoncepcie, alergia, a to najmä na latex, ktorý je súčasťou kondómov, autoimunitné alebo imunosupresívne ochorenia. A samozrejme, v prípade tehotenstva, ktoré, mimochodom, samo osebe predstavuje mierny imunodeficientný stav.

Spolupracujeme:

pozrite si zaujímavé zdroje informácii, kde môžete získať odpovede na vaše ďalšie otázky