Hysteroskopia vs. Kyretáž dutiny maternice

Hysteroskopia je kombinované diagnosticko-terapeutické endoskopické vyšetrenie dutiny maternice. Poskytuje možnosť diagnostikovať niektoré ochorenia a podľa potreby ich súčasne hysteroskopickou cestou operačne riešiť. Kyretáž je diagnosticko-liečebný zákrok pri suspektných léziách na krčku alebo v dutine maternice s cieľom objasniť príčinu krvácania. Cieľom kyretáže je získať materiál (sliznicu, tkanivo) z maternice pre vyšetrenie a objasnenie.

Ovplyvňujú vakcíny proti COVID-19 menštruačný cyklus?

Keďže vakcinácia vyvolá imunitnú odpoveď, môže ovplyvniť chod menštruačného cyklu v danom mesiaci. Chcel by som však zdôrazniť, že v súčasnosti sa nepreukázala príčinná súvislosť medzi vakcínami proti ochoreniu COVID-19 a menštruačnými poruchami, prípadne poruchami plodnosti.

Vysoké hladiny protilátok v pupočníkovej krvi tehotných žien očkovaných proti COVID-19

Výsledky prokazují transplacentární přenos protilátek po vakcinaci mRNA COVID-19 během těhotenství , kdy 100% vzorků pupečníkové krve vykazuje vysoké hladiny anti-S protilátek.

Ako sa počas letných radovánok vyhnúť gynekologickým problémom?

Teplo, voda a cesty za hranice všedných dní. To je to, prečo leto milujeme. Akurát, že nielen my. Ale aj baktérie, ktoré nám letné radovánky vedia potom poriadne skomplikovať. Až tri zo štyroch žien aspoň raz v živote smerovali ku gynekológovi s vaginálnou mykózou a takmer polovica sa tam nielen po lete vracia opakovane. Dá sa tomu vyhnúť? Ako si podľa gynekológa MUDr. Mareka Karniša z gynekologickej ambulancie Gyn-MK držať tieto problémy od tela?

Typy hospitalizácií, predoperačné vyšetrenie, informácie a rady pred a po operačnom výkone

Často kladenou otázkou u pacientok, ak majú podstúpiť nejaký gynekologický operačný zákrok a to či už v celkovej intravenóznej alebo celkovej inhalačnej anestézii je, čo všetko zahŕňa predoperačné vyšetrenie, na čo a ako sa mám pripraviť a čo so sebou do nemocnice na hospitalizáciu priniesť. Zoznam vecí, čo si so sebou priniesť do nemocnice nájdete v článku Zoznam vecí na hospitalizáciu a pôrod.

Zoznam vecí potrebných zbaliť do nemocnice na hospitalizáciu a pôrod

Tehotenskú knižku, preukaz poistenca nosíte so sebou počas celého tehotenstva, takže do pôrodnice by ste ich mali zobrať automaticky.V článku sa dozviete, na čo všetko ešte musíte myslieť pred hospitalizáciou a čo si treba zbaliť do nemocnice nielen k pôrodu, ale aj na bežnú hospitalizáciu kvôli gynekologickému zákroku.

Endometriálny polyp (polyp sliznice maternice)

Ide o benígne ochorenie postihujúce sliznicu endometria maternice. Fokálnou hyperpláziou sliznice endometria dochádza k vytvoreniu polypomatózneho útvaru (polypu), ktorý detekujeme pri ultrazvukovom vyšetrení vaginálnou sondou. Najlepšie sú tieto polypy detekovateľné po menštruácii, kedy sliznica endometria maternice je nízka a polypomatózne útvary dobre viditeľné . Preto je najefektívnejšie v rámci diagnostického procesu robiť preventívne prehliadky práve po menštruácii.

Samovyšetrovanie prsníkov

Rakovina prsnej žľazy (prsníka) je u nás najčastejším gynekologickým nádorovým ochorením u žien. Na Slovensku ročne zaznamenáme takmer 2000 prípadov. Práve samovyšetrovaním prsníkov môže žena prispieť čo k najskoršiemu diagnostikovaniu tohto ochorenia a tak mať aj najväčšiu nádej na jeho vyliečenie.

Tehotenské poradne

V článku sa dozviete, kedy treba absolvovať úvodné vyšetrenie, aké vyšetrenia vás čakajú počas celého tehotenstva, aký je rozdiel a frekvencia vyšetrení pri viacpočetnej gravidite a mnoho ďalších užitočných informácií.

Cystické ochorenia ovária (Cysta vaječníka)

Cystické postihnutie vaječníkov je pomaly každodenným dôvodov návštevy pacientky na gynekologickej ambulancii. Pacientka prichádza pre bolesti v podbrušku, meškajúcu menštruáciu alebo už ide o kontrolu pri predtým diagnostikovanom cystickom postihnutí vaječníka. Inokedy sa môže jednať o úplne náhodný nález v rámci preventívnej prehliadky.

Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19)

Doporučený postup. Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydává toto stanovisko v souvislosti s vyjádřeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalšími nadnárodními autoritami ohledně obav týkajících se infekce virem COVID-19.

Cytológia krčka maternice a jej patológie, HPV infekcia

V tomto článku sa chcem venovať najčastejším patológiám sliznice krčka maternice - dysplastickým zmenám, ich popisu, príčinám vzniku a následnému diagnostickému ako aj terapeutickému postupu pri ich zistení v rámci ďalších kontrol.

Uterus myomatosus - Myómy maternice

U žien do 30 roku života je výskyt 20 - 30 % a u žien > 30 roku života je to až 50 %. Na výskyt myómov má významný vplyv aj dedičná predispozícia.

Endometrióza

Benígne ochorenie zvané Endometrióza (EM) postihuje čoraz väčšiu časť hlavne mladých žien vo veku 20 až 30 rokov.

Emergentná Antikoncepcia tzv. Tabelatka „po“

Užívanie emergentnej antikoncepcie oproti iným metódam antikoncepcie za posledné obdobie zaznamenalo takmer 300 % nárast.

Pôrodný plán Nemocnice Poprad a.s.

Stiahnite si Pôrodný plán Nemocnice Poprad a.s.

Vnútromaternicové teliesko IUD – Intrauterinne device tzv. DANA

Ide o jednu z najčastejších a zároveň najlacnejších foriem antikoncepcie. Odporúča sa hlavne už u rodiacich pacientok , ktoré už ďalej neplánujú otehotnieť.

Zápaly maternice a Adnexálnych krajín

Zápaly maternice (Endometritídy) a zápaly Adnexálnych krajín (Vaječníkov a Vajíčkovodov) už považujeme za ťažšie zápaly vnútorného genitálu malej panvy. Vo väčšine prípadov ide o polymikrobiálne infekcie s účasťou aeróbnej ako aj anaeróbnej fluóry.

Zápaly krčka maternice Cervicitídy

Zápalové ochorenia krčka maternice sú častokrát doprevádzané aj zápalom pošvy. Prejavujú sa začervenaním a opuchom krčka, kt. často pri vyšetrení v spekulách kontaktne krváca a pri palpačnom vyšetrení pacientka výrazne algicky reaguje.

Zápaly pošvy Colpitídy, Vaginitídy

Pacientka prichádza na ambulanciu najčastejšie s pocitmi pálenia a svrbenia sprevádzanými rôznou formou patologického výtoku. Častokrát aj na základe patologického fluóru sa dá určiť o akú infekciu sa jedná, a podľa toho nasadiť aj konkrétnu lokálnu terapiu.

Spolupracujeme:

zaujímavé zdroje informácii, kde môžete získať odpovede na vaše ďalšie otázky